قالب وبلاگ

قالب بلاگفا

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

بازی اندروید

صفحه اصلی

ايميل ما

آرشيو مطالب

طراح قالب

کاربر مهمان، خوش آمديد!

منوی اصلی
لينکهاي سريع
صفحه نخست
ايميل ما
آرشيو مطالب
پروفایل مدیر وبلاگ
عناوین مطالب وبلاگ
طراح قالب
موضوعات
دل نوشته های دانشجویان
نمرات دانشجویان
کارگاهها
مقالات مشاوره
کتاب های مشاوره و روان شناسی
بچه های مشاوره 79
کلاس های درس
سمینارها

آرشیو ماهانه
آذر ۱۳۹۳
خرداد ۱۳۹۳
دی ۱۳۹۲
آذر ۱۳۹۲
آبان ۱۳۹۲
مهر ۱۳۹۲
مرداد ۱۳۹۲
تیر ۱۳۹۲
خرداد ۱۳۹۲
اردیبهشت ۱۳۹۲
اسفند ۱۳۹۱
بهمن ۱۳۹۱
ادامه ی آرشیو ماهانه

لينک دوستان

قالب وبلاگ
قالب
بزرگان مشاوره
انجمن مشاوره ایران
انجمن مشاوره امریکا
سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران
مرکزاطلاعات و مدارک علمی ایران
سایت انجمن روانشناسی ایران
انستیتو روانپزشکی تهران
دفتر مرکزی مشاوره وزارت علوم
انجمن روانشناسان ایرانی امریکا
انجمن مشاوره کانادا
انجمن روانشناسی امریکا
انجمن روانشناسی کانادا
آکادمی شناخت درمانی
موسسه شناختی بک
اطلاعات روانشناسی
روانشناسی اجتماعی و شخصیت
شبکه روانشناسی اجتماعی
موسسه آلفردآدلر
دپارتمانهای روانشناسی
سایت بهداشت روانی
بانک نشریات ایران
SCIENCEDIRECTسایت
سایت فروید
باشگاه سلامت روان
بانک مقالات فارسی
فصلنامه پرستاری ایران
انجمن علمی - دانشجویی مشاوره دانشگاه شهید چمران اهواز
انجمن علمی مشاوره دانشگاه علامه طباطبايی تهران
انجمن علمی_ دانشجویی مشاوره دانشگاه الزهرا
انجمن علمی روان شناسی بالینی ایران
انجمن علمی دانشجویی روانشناسی بالینی دانشگاه علم و فرهنگ
انجمن علمی دانشجویی مشاوره دانشگاه تهران
قالب بلاگفا


لوگوی دوستان


آمار بازدید

تبلیغات

راهنمایی و مشاوره از دیدگاه اسلام(2)

 

راهنمایی و مشاوره از دیدگاه اسلام(۲)

وحید بادغن

هدی شریفات

سعاد غوابش

دانشجویان رشته مشاوره دانشگاه شهید چمران اهواز

اصول راهنمایی[1]:

1- احترام به شخصیت فرد آدمی‌از اصولی است که در راهنمایی باید رعایت شود. تکریم مقام انسانی از مواردی است که خداوند تبارک و تعالی آن را به آدمی‌ارزانی داشته است. آیه 70 سوره ی نبی اسرائیل مؤید این مطلب است.:: موضوعات مرتبط: مقالات مشاوره

نوشته شده توسط عباس امان الهی نظرات در شنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۸۸ و ساعت 12:24

ادامه مطلب


راهنمایی و مشاوره از دیدگاه اسلام(1)

راهنمایی و مشاوره از دیدگاه اسلام(۱)

وحید بادغن

هدی شریفات

سعاد غوابش

دانشجویان رشته مشاوره دانشگاه شهید چمران اهواز

 

مقدمه:

در این تحقیق ضمن تبیین مفهوم مشاوره و بیان تفاوت‌های مفهومی‌مشاوره استدلال شده است که اسلام یک مکتب و نظریه مشاوره ای نیست بلکه نظام فکری، عقیدتی و رفتاری جامعی است که چارپوب‌های کلی زندگی انسان را ترسیم کرده است و راههای وصول به فلاح و سعادت نهایی را مشخص نموده است و اصول و روشهای مشاوره همچون سایر امور بشری باید لااقل در جوامع اسلامی‌با اهداف، ارزش‌ها، هنجارها، برنامه‌ها و تکالیف اسلامی‌سازگاری یابد.:: موضوعات مرتبط: مقالات مشاوره

نوشته شده توسط عباس امان الهی نظرات در شنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۸۸ و ساعت 12:20

ادامه مطلب


راهنمایی و مشاوره از دیدگاه اسلام

 

راهنمایی و مشاوره از دیدگاه اسلام

وحید بادغن

هدی شریفات

سعاد غوابش

دانشجویان رشته مشاوره دانشگاه شهید چمران اهواز

 

مقدمه:

در این تحقیق ضمن تبیین مفهوم مشاوره و بیان تفاوت‌های مفهومی‌مشاوره استدلال شده است که اسلام یک مکتب و نظریه مشاوره ای نیست بلکه نظام فکری، عقیدتی و رفتاری جامعی است که چارپوب‌های کلی زندگی انسان را ترسیم کرده است و راههای وصول به فلاح و سعادت نهایی را مشخص نموده است و اصول و روشهای مشاوره همچون سایر امور بشری باید لااقل در جوامع اسلامی‌با اهداف، ارزش‌ها، هنجارها، برنامه‌ها و تکالیف اسلامی‌سازگاری یابد. بدین ترتیب روشن می‌شود که چرا باید مشاوره و روان درمانی از دیدگاه اسلام مورد بررسی قرار گیرد. تأکید اسلام بر مسأله مقدمی‌و زیربنایی بهداشت و سلامت روانی انسانها و ارائه راهکارهای مناسب برای تحقق آن، لزوم توجه به غایات، هنجارها و وظایفی که اسلام برای بشر معین کرده است در تدوین نظریه درمانی و تنظیم روشهای مشاوره وجود توصیه‌های ارزشمند و ارائه راهبردهای کارآمد مشاوره ای در کلام و مرام معصومین (ع) و اهمیت توجه به باورها، اعتقادات و ارزشهای دینی مراجعان در امر مشاوره و راهنمایی، پاره ای از دلایل پرداختن به این موضوع از دیدگاه اسلام می‌باشند.


 

تعریف مشاوره حرفه ای:

مشاوره در مفهوم جدید و حرفه ای آن ترجمه واژه انگلیسی counseling از ماده counsel به معنای پند، نصیحت، راهنمایی و پیشنهاد است. برای این مفهوم در اصطلاح تخصصی آن تعاریف فراوانی ارائه شده است. از آن جمله کمیته معیارهای حرفه ای انجمن روان شناسی امریکا در سال 1981 حرفه مشاوره را با توجه به جنبه‌های عملی و قابلیت‌های اجرایی آن چنین تعریف می‌کند:

مشاوره یعنی کمک به مراجعین برای کسب مهارتهای فردی – اجتماعی و تغییر و یا اصلاح این مهارتها، توسعه و پیشرفت سازگاری و افزایش انطباق آنان با تمینات و خواستهای متنوع و متغیر زندگی، افزایش مهارتها به منظور مقابله با مشکلات محیطی و بالاخره توسعه انواع قابلیت‌های آنان در حل مسائل، مشکلات و تصمیم گیریها (American psychologists vol:36 pp.6502-663 به نقل از شریفی نیا 1378)

مفهوم مشورت در اسلام

کلمه مشورت و مشاوره که در تداول فارسی زبانان به کسر «واو» و «راء» تلفظ می‌شد ولی تلفظ صحیح آن مشاوَرَه به فتح «واو» و «راء» است واژه ای عربی است از ریشه شار، یشیر به معنای بیرون آوردن، آراستن و رأی زدن است (لغت نامه دهخدا، واژه مشاوره)

در قرآن مجموعاً سه بار کلمات هم خانواده آن ذکر شده است و به معنای توافق و هم رأیی، اهتمام به جلب نظر و رأی مردم در مسائل حکومتی و عاملی از مجموعه عوامل مؤثر در تشکیل یک جامعه سالم به کار رفته اند.

این موارد به نقل از شریفی نیا 1378 عبارتند از

الف) فَإِنْ أَرَادَا فِصَالاً عَن تَرَاضٍ مِّنْهُمَا وَتَشَاوُرٍ فَلاَ جُنَاحَ عَلَيْهِمَا ... (بقره آیه 233).

اگر پدر و مادر با رضایت و مشورت یکدیگر تصمیم گرفتند کودک را از شیر بگیرند اشکالی به رأی آنان نیست. در این آیه مشاوره به معنای توافق والدین است.

ب) فَبِمَا رَحْمَةٍ مِّنَ اللّهِ لِنتَ لَهُمْ وَلَوْ كُنتَ فَظّاً غَلِيظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِكَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشَاوِرْهُمْ فِي الأَمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللّهِ إِنَّ اللّهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِينَ (آل عمران، آیه 159)

پس در سایه لطف و رحمت پروردگارت با آنان نرمخویی کردی و اگر تندخو و سنگدل بودی قطعاً از پیرامون تو پراکنده می‌شدند، پس از ایشان در گذر و برایشان آموزش خواه و در امور با آنان مشورت کن و چون تصمیم گرفتی بر خدا توکل کن که خدا توکل کنندگان را دوست دارد.

این آیه ناظر به حوادث جنگ احد که در آن افرادی از جبهه گریخته بودند تقاضای بخشش داشتند و خداوند پس از اشاره به یکی از ویژگی اخلاقی پیامبر (نرم خویی) و ضمن فرمان به عفو و طلب رحمت برای آنان از پیامبر می‌خواهد که بازهم با آنها مشورت کند و رأی و نظر آنان را نادیده نگیرد. مفسران درباره علت امر به مشورت با وجود کمال عقل پیامبر (ص) و وحی آسمانی وجوه مختلفی را بیان داشته اند. از آن جمله فخر رازی در تفسیر کبیر یکی از وجوه ضرورت امر به مشورت را چنین توجیه می‌کند که گرچه عقل پیامبر از عقل همه مردم کامل تر است و علوم بیشتری نیز محدود است ولی بعید نیست که وجوهی از مصلحت به نظر کسی برسد و به نظر پیامبر نرسیده باشد. (تفسیر کبیر جلد 5، ص 61) در آیه فوق امر به مشورت یک دستور حکومتی است. از این رو می‌بینیم پس از انجام مشورت و روشن شدن نتیجه هرگونه دودولی و پراکندگی باید کنار گذاشته شود و قاطعیت و تصمیم جانشین آن گردد.

ج) وَالَّذِينَ اسْتَجَابُوا لِرَبِّهِمْ وَأَقَامُوا الصَّلَاةَ وَأَمْرُهُمْ شُورَى بَيْنَهُمْ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنفِقُونَ (شوری، آیه 38)

[مؤمنان کسانی هستند] که ندای پروردگارشان را اجابت کرد. و نماز را برپا می‌دارند و امورشان با مشورت سامان می‌پذیرد و از آنچه داده ایم انفاق می‌کنند.

بنابر مطالب پیش گفته شده به نظر می‌رسد که مفهوم شعر و مشورت در قرآن کریم در معانی سه گانه توافق و هم رأیی، اهتمام به جلب نظر و رأی مردم در مسائل حکومتی و عاملی از مجموعه عوامل موثر در ایجاد انسانهای صالح و تشکیل جامعه سالم به کار رفته است.

دلایل بررسی مشاوره از دیدگاه اسلام:

با تأمل در آیات و روایات می‌توان نتیجه گرفت که مفهوم مشورت و مشاوره از نظر قرآن کریم و دیگر منابع اسلامی، با مفهوم مشاوره و روان درمانی تخصصی و حرفه ای آن- که امروزه مورد توجه و تأکید روان شناسان و مشاوران است – متفاوت است و نمی‌توان این دو را مترادف و دارای یک معنا دانست. اما این بدان معنا نیست که نمی‌توان در باب رابطه مشاوره با اسلام سخن گفت و باید آنها را دو مقوله کاملاً جدا دانست. بلکه دلایل مهمی‌وجود دارد که نشان می‌دهد که پرداختن به این مباحث لااقل در جوامع اسلامی‌کاملاً اجتناب ناپذیر است. پاره ای از دلایل به نقل از شریفی نیا 1378 عبارتند از:

1- تأکید اسلام بر بهداشت روانی و سلامت روح انسانها

هرچند مفهوم سلامت روح و به تعبیر قرآنی آن قلب سلیم (شعراء، آیه 89) مفهوئمی‌ارزشی است ولی سلامت روانی به معنای روان شناختی آن پیش شرط و مقدمه تحقق قلب سلیم است. در قرآن کریم مفاهیم سه گانه، سکینه، حیات طیبه و قلب سلیم به نوعی آرامش و سلامت روحی انسانها اشاره دارد. سکینه از ماده سکون به معنای آرام بودن دل و فقدان هرگونه اضطراب است. این واژه شش بار در قرآن ذکر شده است. از مجموع آیاتی که این واژه در آنها آمده است، می‌توان استفاده کرد که آرامش درونی و یا سکون و ثبات قلبی موهبتی است الهی که بر اثر ایمان به خداوند متعال و عمل صالح حاصل می‌شود. (فتح، آیه 4)

قلب سلیم نزدیک ترین مفهوم به سلامت روانی است چون غالباً ماده قلب در فرهنگ دینی به معنای روح، روان و عقل به کار برده شده است و قلب سلیم یعنی قلبی( یا روح و روانی) که از هرگونه بیماری و انحراف اسلامی‌و اعتقادی و رفتاری به دور باشد(شعراء آیه 89 و صافات، آیه 84).

بنابراین با وجود ارزش مدار بودن مفهوم سلامت روح و روان در اسلام و تفاوت آن با مفهوم بهداشت روانی موجود در ادبیات روان شناسی معاصر، ولی از آنجا که سلامت روانی مقدمه لازم و ضروری تأمین سلامت روح و نفس انسانی است، بهداشت روان نیز مورد توجه و تأکید خاص اسلام قرار گرفته است و برای تأمین آن در سطح فرد و جامعه توصیه‌ها و دستورات فراوانی از سوی معصومین (ع) ارائه شده است. بدیهی است که یکی از مهمترین راههای تأمین سلامت روانی انسانها در جامعه گسترش امر مشاوره و راهنمایی است.

2- لزوم توجه به نمایات، هنجارها و وظایف اسلامی‌در تدوین نظریه درمانی کاربرد مشاوره در جوامع اسلامی

اسلام به عنوان مکتبی خاص و همه جانبه نگر که ماهیت انسان، چگونگی رفتار او در این جهان و وظایف و سرنوشت وی از مباحث محوری آن به شمار می‌آیند و سعادت و رستگاری انسان و حرکت در مسیر کمال مطلق، هدف اساسی و نهایی آن می‌باشد برای سلامتی روح و روان انسان اهمیتی فوق العاده قائل است. به همین جهت برای هر مرحله از رشد و تکامل انسان برنامه‌ها و وظایف خاصی معین کرده است. تکالیف عبادی همچون نماز، روزه، خمس، زکات، حج، ذکرو دعا و توصیه‌های اخلاقی همچون، توکل، ولایت، محبت، صله رحم، حسن خلق و توجه به قانون خانواده، ازدواج سالم و ... نمونه‌هایی از این وظایف و برنامه‌ها برای تأمین سلامت فردی و اجتماعی انسانهاست. توجه و عمل به این برنامه‌ها و تکالیف است که راه سعادت و کمال انسانی را هموار می‌کند و او را به سوی هدف نهایی انسانیت که از نظر قرآن َإِلَى اللّهِ الْمَصِيرُ (فاطر، آیه 35؛ نور آیه 24؛ آل عمران آیه 28و ...) است رهنمون می‌سازد.

3- ضرورت توجه به باورها، اعتقادات و ارزش‌های دینی مراجعان:

توجه به باورها، اعتقادات و ارزش‌های مورد احترام مراجعان از اصول اولیه ای است که برای دستیابی به یک مشاوره موثر و تاثیر گذار باید مورد توجه مشاوران قرار گیرد. بحث از ارزش‌ها بحث از چیزهایی است که مردم به آن معتقدند از آن دفاع می‌کنند و در زندگی مهم تلقی می‌شوند. ارزش‌ها علت رفتار مردم و حتی طرز فکر آنهاست، انگیزه افراد برای برنامه ریزی و عمل است. بنابراین باورها و ارزش‌های انسان به زندگی او جهت می‌دهند و چگونگی رفتار وی را مشخص می‌سازند. از سوی دیگر اشخاصی که ارزش‌های خود را نمی‌شناسند غالباً دچار رفتارهای بی معنا و بی ثمر، گمگشتگی نقش و بی هویتی و در نتیجه گرفتار تعارض و ناکامی‌می‌گردند.

درک ارزش‌های مراجع از سوی مشاور می‌تواند تسهیل گر درک مشاور از رفتار، اهداف، تعارض‌ها یا مسرورگیهای مراجع باشد و به همین ترتیب رعایت این ارزش‌ها در دستورالعمل‌ها و روش‌های ارائه شده از سوی وی می‌تواند تأثیر به سزایی در تسریع فرآیند درمان و حل مشکلات داشته باشد.

4- وجود توصیه‌های ارزشمند و راه کارهای موثر مشاوره ای در کلام و مرام معصومین علیه السلام.

هرچند وظیفه و هدف اصلی پیامبران الهی و ائمه معصومین (ع) آوردن دانش و معرفت تجربی جدید نبوده است، بلکه رسالت اصلی آنان تبیین جهت درست زندگی برای رسیدن انسانها به رشد، کمال و سعادت واقعی است ولی شکی نیست که مردم برای حل مشکلات تربیتی و دینی و کاهش فشار‌های عاطفی و روحیشان همواره در زمان حیات معصومین (ع) به آنان مراجعه کرده و از آنها طلب راهنمایی و کمک می‌کرده اند ایشان نیز با سعه صدر و سوی گشاده پذیرای مردم بوده و برای درمان دردهای روحی و اختلافات رفتاری آنها، تناسب با شرایط و موقعیت فرد مراجعه کننده توصیه‌هایی ارزشمند ثمربخش می‌کردند که روان و رفتار آن‌ها را متحول می‌ساخت، نمونه‌هایی در کتب سیره و تاریخ نقل شده است.

اهمیت مشاوره در احادیث:

در احادیث ارزشمندی که از حضرت پیغمبر (ص) بر ائمه اطهار (ع) نقل گردیده، ای اهمیت مشاوره نتایج مفیدی ذکر شده است که به پاره ای از آنها اشاره می‌کنیم:

1-حضرت پیغمبر(ص)

1- المشاوَرَةُ حِصن من النَّدامَةِ و اَمن من المَلامَةِ

مشورت حصار ندامت است و ایمنی از سلامت (نهج البلاغه 3095)

2- لانَدِمَ من إستَشارَ

هرکه مشورت کند پشیمان نشود (نهج الفصاحه 2509)

3-لايفعلن احدکم امراحتی يستشير.

هیچ یک از شما کاری را جز با مشورت انجام ندهد. (مکارم الاخلاق، صفحه 124)

2- حضرت علی (ع)

1-2 جز با مشورت به راه درست نتوان رسید. (غررالحکم 6/64)

2-2 آراء را به محک یکدیگر بزنید تا صواب از میان آنها متولد شود. (غرر و درر 2/266)

3-2 مشورت کننده از خطا ایمن و بده راست (ترجمه غرر درر 1/1256)

3- امام جواد (ع) إن المشورة مبارکة همان مشورت برکت است. (تفسیر  عیاشی 1/250)

هدفهای مشاوره

هدف از مشاوره بدست آوردن نظریه یا نظریات بهتر در حل مشکلات، بهتر شناختن راه صحیح و یا تهیه طرح‌های اجرائی مناسب در زمینه‌های مختلف است. در مشاوره علاوه بر یاری گرفتن در حل مشکل و یا دست یافتن به نظریات بهتر در مسائل مختلف، هدفهای دیگری نیز مورد نظر می‌باشد که به مهم ترین آنها به شرح زیر اشاره می‌شود:

1- استفاده از تأیید و حمایت دیگران.

در این مورد به ذکر و حدیث زیر مبادرت می‌کنیم:

 

از پیامبر اکرم:

خودپسندی وحشتناک ترین تنهایی‌ها است و مشورت مطمئن ترین پشتیبان است (تفسیر صافی ص 106 چاپ قدیم)

2- جلوگیری از انتقادات دیگران در صورت عدم موفقیت.

3- شناسایی افراد صاحب نظر و مؤمن

4- رشد فکری مردم.

5- احترام به نظرات افراد و احتراز از استبداد رأی.

6- ایجاد این فکر که استفاده از نظرات دیگران عیب و عار نمی‌باشد و در نهایت این امر در تمام شئون جامعه تصمیم یابد. بنابراین مشاوره همیشه دلیل بر عدم آگاهی شخص نیست بلکه این موارد نیز از هدفهای مورد نظر در مشاوره بوده و غالباً حصول به همه یا تعدادی از آنها مورد نظر می‌باشد.

خصوصیات راهنما و مشاور از دیدگاه اسلام

مطهری در کتاب مشاوره و راهنمایی از دیدگاه اسلام با بررسی برخی احادیث منقوله از پنبی اکرم (ص) و ائمه معصومین (ع) خصوصیات مشاوره یا راهنما را به شرح زیر بیان می‌کند:

1- عاقل باشد.

طبق فرموده بزرگان دین، بهترین راهنمای ما، عقل ماست و باید با کسانی مشورت کرد که از این نعمت به نحو احسن برخوردار باشند. نبی اکرم صلّی الله عليه و آله می‌فرماید: از عاقل رهبری جوئید تا به راه راست برسید و وی را نافرمانی نکنید که پشیمان می‌شوید (نهج البلاغه ص 275)

2- رازدار و امانت دار باشد.

اصولاً از وظایف اخلاقی و دینی هر مسلمانی است که راز برادر و خواهر مسلمان خود را حفظ نماید. در شریعت مطهر اسلام کتمان سرّ مؤمن مورد تأکید قرار گرفته و این در موارد شغلی از اهمیت بیشتری برخوردار است ؛ زیرا اگر خرد اطمینان پیدا کند که اسرارش نزد مشاور محفوظ می‌ماند، با جرأت و اطمینان کاملب همه آنچه را که در مداوای وی تأثیر گذار باشد، بی مها با اظهار می‌کند و اثر مثبت این کار نیز در تشخیص بیماری برکسی پوشیده نیست. حضرت علی علیه السلام می‌فرماید: کسی که زوایای پنهان بیماری اش را کتمان نماید، طبیبش از معالجه وی عاجز می‌ماند ( وزارت بهداشت و درمان پزشکی، اختلالات پزشکی، چاپ 1370 – ص 161)

3- عالم و با تجربه و دوراندیش باشد.

نمی‌توان در کارهای مهم زندگی با افرادی که بینش عمیق و دوراندیشی ندارند مشورت کرد، حضرت علی علیه السلام در این باره می‌فرماید: با دوست مهربان دوراندیش مشورت کن، پیروزی می‌آورد (غررالحکم ج 2 حرف میم خ 147)

4- اهل مطالعه و صاحب رأی و کوشا در نظر دادن باشد.

انسان در هر شغل و حرفه ای لازم است که مهارتهای مورد نیاز آن شغل و حرفه را بدست آورد .امام صادق (ع) در این باره می‌فرماید: هر صاحب صنعت و حرفه ای برای مورد توجه واقع شدن به سه خصلت نیاز دارد: 1- در کار خود حاذق و ماهر باشد؛ 2- در آن کار حق امانت را ادا نماید، 3- نسبت به مراجعان خوش رو و مهربان باشد (وزارت بهداشت و درمان پزشکی، اخلاق پزشکی چاپ 1370 ص 146-147)

5- با صراحت و فصاحت صحبت کند و از توانایی لازم برای درک و فهم مطالب برخوردار باشد:

قرآن می‌فرماید: وقولو للناس حسناً بیان به بهترین صورت باشد (بقره آیه 13) سخن را چنان نرم و مطبوع باید گفت که (عایق‌ها را از درون مخاطب کنار زند، و او را به توجه وا دارد) تا متذکر و بیدار گردد و بلکه باعث حشیّت دل وی شود ( طه آیه‌های 44-43)

6- مهربان و صمیمی‌باشد:

حضرت علی علیه السلام می‌فرماید: مشورت با محتاط مهربان مایه پیروزی است (غررالحکم ج6- ص 146)

7- دارای ظاهری آراسته باشد:

روایت شده است که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در آیینه می‌نگریست و موهای خود را مرتب می‌کرد و شانه می‌زد و گاهی در آب می‌نگریست و مویش را می‌آراست و علاوه بر خانواده اش خود را برای اصحاب نیز آراست و می‌فرمود: خداوند از بنده اش می‌پسندد که برای رفتن نزد برادرانش خود را برای آنها آماده کند و زیبا سازد (وسائل الشیعه ج 3 ص 340)

وظایف مشاوران:

حسینی در کتاب مشاوره راهنمایی در تعلیم و تربیت اسلامی‌در خصوص وظایف مشاوران چنین می‌نویسد:

1- اگر مشاور با وجود پیدا کردن جهت رشد مراجع، او را عمداً به راهی دیگر هدایت کند، به او خیانت کرده است رسول اکرم (ص): کسی که به بر ادرش نظر مشورتی بدهد و او را به راهی نظر دهدکه رشد را در راه دیگری سراغ داشته باشد قطعاً به او خیانت کرده است. (مسند احمد 2/365)

2- در مشاوره ولو با دشمن باید بی طرفی و امانت را رعایت کرد.

امام صادق (ع):

بدان اگر ضارب علی (ع) و قاتل او مرا امین شمارد و از من پند خیرخواهانه و نظریه طلب کند در صورتیکه این درخواست را بپذیریم حتماً امانت را در این کار نسبت به او رعایت خواهم کرد. (؟؟؟ العقول 374)

3- مشاور در مشاوره باید کمال سعی و کوشش را در جهت ارائه ی نظر بخرج دهد و زمانی رأی خود را بمراجع عرضه کند که کوشش فکری فراوان بمنظور یافتن نظر صحیح و مناسب کرده باشد.

4- مشاور نباید خود را در مقام رای و تدبیر بالاتر از همه بداند. او باید از ارائه فکر نسنجیده بپرهیزد و از اظهارنظر بیموقع برای افراد خود رأی، احمق، متلوّن و لجوج خودداری کند (مگر زمانی که برای پذیرش و انجام نظر ارائه شده آمادگی حاصل نمایند).

5- مشاور باید مراجع را در صورتی که خود از حل مشکل و ارائه نظر در مورد وی عاجز است به فرد صاحب نظر و متخصص مربوط ارجاع دهد.

امام زین العابدین (ع) می‌فرماید:

و اگر رأی و نظری نداری ولی کسی را سراغ داری که به رأیش اعتماد داری و او را در صورتی که خودت مشکلی داشتی بعنوان مشاور) می‌پسندیدی به او معرفی و ارشاد کنی تا در خیرخواهی و نصیحتش کوتاهی و فروگذاری کرده باشی و (البته) هیچ دگرگونی و نیروئی جز بخدا (با توسل به او) مقدور نیست. (رساله حقوق امام سجاد. بند 39 و 40)

6- مشاور باید مراجع را بپذیرد و او را راهنمایی نماید.

 

رسول اکرم (ص) می‌فرماید:

هرگاه کسی از شما از برادرش مشورت بخواهد باید او را راهنمایی کند. (تفسیر ابن کثیر 1/420-سنن ابن ماجد 2/1233)

فنون مشاوره و راهنمایی در اسلام:

1- اسلام و مصافحه:

در موقع ورود مراجع در جلسه ی مشاوره، مشاوره باید به او سلام کند و یا اگر وی سلام کرد جوابش را داده، به او دستی دهد و به گرمی‌وی یا بپذیرد. سلام در لغت به معنای سلامت، نهنیت، درود، صلح و آشتی، تعظیم و تکریم است. سلام خود یک فرهنگ پویا و حلقه پیوند عاطفی و اجتماعی نزد مسلمانان است. سلام نقطه آغاز و پایان روابط انسانی است. امام علی علیه السلام می‌فرماید: هر تازه واردی در محیط نامأنوس حیرت زده می‌شود، برای آرامش‌ها خاطر سخن خود را به سلام آغاز کنید( غرر الحکم ص 579).

2- احترام گذاشتن:

احترام گذاشتن به افراد از اموری است که باید در مشاوره مورد توجه خاص قرار گیرد. برای این که به اهمیت و چگونگی احترام گذاشتن به دیگران پی ببریم، به ذکر نمونه ای از پیامبر بسنده می‌کنیم ؛ رسول اکرم (ص) می‌فرماید: کسی که برادر مسلمان خود را با کلمات مودّت آمیز خویش احترام نماید و غمش را بزدانید تا این سجیّه در او باقی است، پیوسته در سایه رحمت خداوند است.(بحار الانوار ج 16 ص 87-4)

3- گوش دادن:

گوش دادن، عملی فعال و ارادی است که به دقت و توجه نیاز دارد و شنیدن، عمل غیرارادی است و به دقت نیاز ندارد. گوش دادن مهم ترین فنی است که مشاور باید در مشاوره به کار ببندد. بدین معنا که مشاور در جلسه ی مشاوره باید به طور کامل و دقیق تمام حواسش را برگفتار مراجع متمرکز سازد و به گفته‌های او با دقت گوش فرا دهد. امام صادق علیه السلام می‌فرماید: خوش برخوردی و خوب گوش کردن نشان دهنده ی درست اندیشی است. (بحارالانوار ج 77- ص 238)

4) هم دلی کردن:

درک همه لانه بدین معناست که مشاور یا درمان گر، دنیای مراجعان را بدان طریقی که هست، دقیقاً دریابد و با آن همدلی کند. مشاور چنان با دنیای درون مراجع مرتبط می‌شود که گویا مشکل متعلق به خود اوست چنین درک همه لانه ای به مراجع امکان می‌دهد تا عمیقاً و آزادانه به خودکاوی و مکاشفه بپردازد و شناخت کامل تری از خو.د بدست آورد. پیامبر اسلام (ص) در این باره می‌فرماید:

هیچ کس از شما ایمان نیاورده است تا هنگامی‌که آن چیزی را برای برادرش دوست بدارد که برای خودش دوست دارد. (حدیث نبوی به نقل از صحیح بخاری)

5) هم سازی:

مشاور مطلوب، کسی است که در جریان روان درمانی، از هماهنگی درونی برخوردار باشد و بین آن چه هست و آن چه که می‌گوید اختلافی وجود نداشته باشد. از احساسات خودش کاملاً آگاه باشد و آنها را بپذیرد و با رضایت کامل به هنگام ضرورت این احساسات را در جریان درمان بیان کند. این خصیصه، مبین خود بودن مشاور و نداشتن حالت دفاعی به هنگام مواجهه با مراجع است.

حضرت علی (ع) می‌فرماید:

آن کسی که می‌خواهد پیشوای مردم باشد و آنان را به دنبال خود به راهی دعوت کند، پیش از آن که می‌خواهد به دیگران یاد بدهد، خود را مخاطب کند و به خودش تعلیم و تلقین می‌کند و پیش از آن که می‌خواهد مردم را با زبان خود تربیت کند. آن کس که خودش را تعلیم و تلقین می‌کند و خودش را تأدیب و تربیت می‌کند، برای احترام و تکریم شایسته تر است از آن که معلم و مربی دیگران است (نهج البلاغه کلمات قصار)

6- پذیرش

مشاور باید مراجع را به مشابه ی یک انسان، آن طور که هست، خوب یا بد با تمام مشکلات و ناسازگاریهایش بپذیرد.پذیرش، یک نگرش مثبت به فرد است. در این نگرش مثبت، مشاور، مراجع را به منزله موجودی با ارزش و صاحبشأن به حساب می‌آورد که حق تصمیم گیری درباره ی خود را دارد. چنین پذیرشی ایجاب می‌کند که به مراتع توجه مثبتی مبذول شود تا احساس ارزشمندی کند. نتیجه این که مشاور باید به طور غیر شرطی و بدون هیچ گونه قید و بندی، مراجع را بپذیرد. حضرت علی (ع) درباره ی پذیرش بی قید و شرط به فرزندش محمد حنینه می‌گوید: فرزندم ! به تمام انسانها نیکی کن، همان گونه که انتظار داری نسبت به تو نیکی کنند. (وسائل الشیعه ج 8 ص 541)

 

 

7- انعکاس گفتار و احساسات:

مشاور باید در جلسه مشاوره از طریق انعکاس به موقع و درست گفته‌ها و احساسات مراجع، او را به بحث بیشتر و عمیق تر و جست و جوی راه حل‌های مناسب تشویق کند. مراجع در نخستین جلسه مشاوره، خود را در پیدایش مشکل سهیم نمی‌داندو دیگران را باعث بروز مشکلاتش می‌پندارد، انعکاس گفتار و احساس مراجع، همه یا بخشی از گفته‌های مراجع را بدون تغییر بیان می‌کند. در حالی که انعکاس گفتار، مشاور علاوه بر بیان گفته‌های مراجع در قالب جدید، مراجع را به تفکر و اندیشه بیشتر درباره موضوع تشویق می‌کند. مشاور در انعکاس احساسات مراجع همانند آیینه ای عمل می‌کند که او می‌تواند حالات و عواطف خود را در مشاور بنگرد. در واقع افراد با فضیلت و دانا در جامعه مانند آیینه هستند که زیبایی‌ها و زشتی‌ها را ارائه می‌کنند و حقایق را آشکار می‌سازند. کسی که خواستار پاکی و فضیلت است باید خودش را به ایشان عرضه دارد و از افتخارات آن انسانهای پاک استفاده نماید. حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله می‌فرماید: مؤمن برای برادر خویش مانند آیینه است که ناملایمات و بدی‌ها را از وی دور می‌سازد ( علی میرزا آقاجانی – تعلیم و تربیت ج ج 1 ص 72-76)

راهنمایی

مفهوم راهنمایی: راهنمایی عبارت است از کمک به فرد در شناختن خود و محیط خویشتن و یا به عبارت دیگر راهنمایی کمک به فرد است در حل مشکلات خود و ایجاد رابطه اساسی با دیگران. (حسینی 1364)

هدف راهنمایی[1]

هدف راهنمایی آن است که شخص بدان وسیله از وضع فعلی و امکاناتش آگاه گردد و براساس آن اهداف آینده اش را تعیین کند، و با انجام اعمال مناسب، ابعاد وجودش را رشد دهد.

اهمیت راهنمایی:

راهنمایی در اسلام دارای اهمیت زیادی است. در اهمیت راهنمایی همین بس که خداوند قرآن کریم را کتاب هدایت و راهنمایی نامیده است:

این کتاب که تردیدی در آن نیست راهنمایی پرهیزکاران است (سوره بقره آیه 1 و 2)

همانا این کتاب هدایت و رحمت برای مؤمنین است .(سوره ی نمل، آیه 77)

پیامبر اکرم در مورد اهمیت راهنمایی می‌فرماید:

اینکه خدا بدست تو مردی را هدایت کند برای تو از همه چیزهایی که خورشید برآن طلوع و غروب می‌کند بهتر است. (نهج الفصاحه – 3175)

راهنمایی کسی که راه را گم کرده صدقه است. (نهج الفصاحه 1119)

هرکه به هدایتی دعوت کند پادش وی چون پاداش همه کسانی است که پیروی آن کننده و از پاداش آنان چیزی نمی‌کاهد و هرکه به ضلالتی دعوت کند گناه وی مثل گناهان همه کسانی است که پیروی آن کنند و از گناه آنان چیزی نمی‌کاهد. (نهج الفصاحه 2930)

با توجه به مطالب فوق می‌توان نتیجه گرفت که هدایت و راهنمایی از دیدگاه اسلام دارای اهمیت زیادی است و می‌تواند بیشترین برنامه‌های آموزشی و تربیتی را در بربگیرد برای این منظور لازم است معلولین آموزش و پرورش برنامه وسیعی در زمینه امور راهنمایی تدارک ببینند.

اصول راهنمایی[2]:

1- احترام به شخصیت فرد آدمی‌از اصولی است که در راهنمایی باید رعایت شود. تکریم مقام انسانی از مواردی است که خداوند تبارک و تعالی آن را به آدمی‌ارزانی داشته است. آیه 70 سوره ی نبی اسرائیل مؤید این مطلب است.

و همانا فرزندان آدم را گرامی‌داشتیم و آنان را به مرکب برّ و بحر سوار کردیم و از غذاهای پاکیزه روزیشان دادیم و بسیاری از مخلوقات آنها را به نوعی برتری بخشیدیم.

2- با توجه به اینکه افراد صلاحیت اداره اجتماعی و حل مشکلات شخصی خود را دارند بنابراین در راهنمایی به فرد کمک می‌شود تا شخصاً مشکلاتش را حل نموده و در اداره ی اجتماعی و رفع مشکلات آن اقدام کند.

3- اصل دیگری که راهنمایی باید رعایت شود آن است که حقوق انسانی مراجع باید رعایت و قبول مسولیت در رفع مشکل به خودش واگذار شود. حضرت علی (ع) در مورد  بشر دوستی و انسانیت می‌فرماید:

رساترین چیزی که بوسیله آن می‌توانی رحمت الهی را به خود جلب کنی این است که در باطن با همه مردم عطوف و مهربان باشی.

4- راهنمایی برای همه افراد و در تمام سنین انجام می‌گیرد. به عبارت دیگر همان طور که امر تعلیم و تربیت و تحصیل علم که برحسب عقاید عده ای از متخصصان مترادف با راهنمایی می‌باشد باید از گهواره تا گور انجام گیرد، راهنمایی نیز بایستی در مورد همه افراد در تمام طول عمر انجام شود.

5- چون راهنمایی به منظور رشد شخصی فرد صورت می‌گیرد بنابراین نباید تحمیل گردد و به اجبار انجام شود پذیرش دین به اجبار نیست راه رشد و طریق گمراهی روشن شده است. (سوره ی بقره، آیه 256)

6- همکاری تمام دست اندرکاران تعلیم و تربیت در موفقیت برنامه راهنمایی ضروری است . بنابراین از هرگونه عدم هماهنگی و تضاد عمل در اجرای برنامه راهنمایی باید خودداری گردد. در اسلام وحدت و یکپارچگی در همه امور مسلمین مورد تأکید است و آیات زیر نشانگر این موضوع اند.

همه به ریسمان الهی چنگ بزنید و از یکدیگر جدا نشوید. (سوره ی آل عمران آیه 103)

مردان و زنان با ایمان همکار و دوست یکدیگر هستند. (سوره ی توبه آیه 71)

راهنمایی حرفه ای:

در تعلیم و تربیت اسلامی‌هدف پر ورش عبدصالح است و عبدصالح علاوه بر جنبه‌های ایمانی دارای خصوصیات ویژه ای است که از جمله آن می‌توان آمادگی وی برای اشتغال به کار حلال و تأمین قسمتی از نیازهای جامعه ذکز نمود. برای اینکه این آمادگی در افراد ایجاد شود لازم است در تربیت آنان هدفهای زیر مورد نظر قرار گیرد:

1- پرورش افراد بگونه ای که با کار مفید و شر وع از نعمت‌های العی برخوردار گردند.

2- تربیت روحیه احترام به کار و کوشش در جهت عمران و آبادی و استفاده از منابع طبیعی بعنوان یک عبارت و وظیفه اجتماعی

3- ایجاد علاقه به کار و کوشش و ابتکار برای تولید هرچه بیشتر در جهت تامین نیازمندیهای جامعه و رسیدن به استقلال اقتصادی

4- تقویت روح جمعی و تعاون و همکاری برای پرداختن بکارهای مفید و تولیدی.

5- تربیت افراد به گونه ای که با استفاده از استعدادها و نیروها و امکانات خود به بندگان خدا سود رسانند و خدمت کنند و از بطاعت و تنبلی و بیکاری بپرهیزند

6- پر ورش افراد به گونه ای که از همان آغاز متناسب با توانائی‌ها در سرنوشت اقتصادی خود و جامعه مشارکت موثر داشته باشند.

7- پرورش افراد جهت آشنایی و کسب مهارتهای لازم در زمینه حرف و فنون و مشاغل و تربیت آنان به منظور وصول به استقلال اقتصادی و پرهیز از اتکاء غیر مشروع به دیگران

8- هدایت افراد در جهت کشف استعدادهای درونی خود و آشنایی با مشاغل و حرف و فنون مورد نیاز و امکانات موجود در جامعه و انتخاب آزادانه از میان آنها.

با توجه به هدفهای مذکور می‌توان گفت که راهنمایی و رشد حرفه ای یکی از برنامه‌هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد در راهنمایی حرفه ای به فرد کمک می‌شود تا امکانات محیط را درک کرده و با توجه به آنها حرفه ی مورد علاقه و متناسب با نیازها و استعدادهایشان را انتخاب و برای آمادگی و رسیدن بدان طرح ریزی نماید به عبارت دیگر راهنمایی حرفه ای فرآیندی مداوم و پیوسته است که بدان وسیله به فرد کمک می‌شود تا بتواند شغل مناسبی را انتخاب کند، برای آن آماده شود، به آن اشتغال ورزد و بطور موفقیت آمیز به اشتغال آن ادامه دهد.

راهنمایی تحصیلی:

کمک به دانش آموز در مورد پیشرفت تحصیلی یا گزینش رشته تحصیلی و یا انتخاب مواد درسی،بخشی از راهنمایی است که راهنمایی تحصیلی نامیده می‌شود.

راهنمایی تحصیلی مقدمه راهنمایی حرفه ای است و براساس کلیه اصول مربوط به راهنمایی انجام می‌شود. چون طرح ریزی شغلی نیاز به طرح ریزی تحصیلی داشته و انتخاب رشته تحصیلی بدون توصیه به شغل مورد نظر انجام نمی‌گیرد، بنابراین راهنمایی تحصیلی و حرفه ای لازم و ملزوم به یکدیگرند و انجام هریک بدون توجه به دیگری امکان ندارد.

اصول راهنمایی تحصیلی از دیدگاه اسلام[3]

1- یکی از مطالبی که باید بدان توجه داشت آن است که علم ارزش جهانی دارد و تحصیل آن در هرجا و از هرکس مجاز و بلکه متحسن است.

پیامبر اکرم می‌فرماید:

در طلب علم باشید  هرچند آن ر ا در چین سراغ گرفته باشید (محجه البیضاء 1/8)

علی علیه السلام فرمود:

مطلب حکیمانه را فرا گیرید و لو گوینده آن مشرک باشد.

2- دانش آموز تفهیم شود که تحصیل علم برای رضای خدا و خدمت به خلق خدا انجام گیرد نه برای فخرفروشی و ریاست برمردم. امام صادق (ع) فرموده است که: کسی که تحصیل علم می‌کند برای آنکه به مردان عالم فخرفروشی کند، یا به جنگ بی سوادان برود و آنان را شکست دهد، یا آنکه بوسیله علم مردم را به خود متوجه کند و بگوید من رئیس شما هستم، جایگاه چنین انسانی آتش خواهد بود .

3- دانشی که علایق دنیوی و شهوات مادی را ارضا کند، مانند تیغی در دست زنگی مست است . بدین معنا که در هدفهای تحصیلی تنها درآمد و ارضاء شهوات نباید مورد توجه قرار گیرد . چنانچه هدف تحصیل قرب الهی و رضایت خدا باشد عبادت محسوب می‌شود .

خدواند به داود پیغمبر وحی فرستاد: درباره عاملی که علایق دنیوی و شهوت مادی او راست کرده است از من پرسش مکن، اینان راهزنانی بر بندگان من هستند . (لئالی الاخبار صفحه 192)

4- در راهنمایی تحصیلی باید آینده نگری مورد نظر قرار گیرد بنابراین دانش آموز باید به طرف رشته‌های تحصیلی راهنمایی شود که پس از فراغ از تحصیل مورد نیاز جامعه باشد .

حضرت علی (ع) می‌فرماید: بهترین مطالبی که شایسته است جوانان یاد بگیرند، چیزهایی است که در بزرگ مورد نیازشان باشد و بتواند در زندگی اجتماعی از آموخته‌های دوران جوانی خود استفاده کند .

5- یکی از خدماتی که در راهنمایی تحصیلی از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد دادن اطلاعات است بنابراین مشاور باید اطلاعات لازم را به پدران، مادران، معلمان و دانش آموزان در زمینه‌های مختلف تحصیلی بدهد و به آنان گوشزد کند که آنان نیز اطلاعات را بدون هیچ گونه چشمداشتی به دیگران، که نیازمند آن اطلاعاتی باشند، منتقل کنند . حدیث معرف « زکوه العلم نشره» موید این مطلب است .

6- اسلام برای تخصص و کسب علم اهمیت زیادی قابل است و آیات و احادیث زیادی در این زمینه وجود دارد . آنچه از نظر راهنمایی تحصیلی مهم است آنکه تحصیل علم توام با تعهد باشد . در آیاتی که علم و تزکیه با هم آمده، در بیشتر موارد، تزکیه مقدم بر تعلیم ذکر شده است . در سوره‌های بقره آیه 151 و آل عمران 164 و جمعه آیه 2 تزکیه مقدم بر تعلیم  در سوره بقره آیه 129 تعلیم بر تزکیه مقدم شده است .

راهنمایی شخصی:

در راهنماییی شخصی به فرد در زمینه مشکلات عاطفی، سازشی، روانی و اجتماعی کمک می‌شود . قسمتی از امور مربوط به راهنمایی شخصی بسیار آسان و از طریق دادن اطلاعات انجام می‌گیرد نظیر آشنا کردن دانش آموزان با مقررات و وضع فیزیکی مدرسه و امکانات و فرصت‌هایی که در مدرسه برای آنان موجود است . در این موارد مشاور باید بخصوص به دانش آموز تازه وارد هر چه سریع تر آگاهی‌های لازم را بدهد . البته همیشه راهنمایی شخصی به این سهولت انجام نمی‌گیرد و اغلب کمک به دانش آموز در این زمینه مستلزم داشتن اطلاعات تخصصی و فنی است .دانش آموزان گوشه گیر و تنها، دانش آموزان طرد شده، دانش آموزان متکی به دیگران و ... نیاز به کمک مشاور دارند . و یاری اینگونه دانش آموزان که دارای مسائل عاطفی، سازشی و روانی می‌باشند در حوزه‌های راهنمایی شخصی قرار می‌گیرد .

عده ای از دانشمندان راهنمایی را در مدرسه به راهنمایی حرفه ای و تحصیلی محدود می‌کنند و راهنمایی شخصی را به علت وقت گرفتن زیاد و کمبود مشاور ضروری نمی‌دانند ولی باید گففت که اولاً مسائل شخصی از مسائل حرففه ای و تحصیلی تفکیک پذیر نیستند تانیاً جنبه‌های شخصی راهنمایی شغلی و تحصیلی بسیار مهم می‌باشد و مشاور نمی‌تواند خود را به جنبه‌های عقلی انتخاب حرفه، محدود کند .

راهنمایی در جهت بهداشت روانی:

معمولاً در مدارس دانش آموزانی وجود دارند مه در ارتباط با خود، محیط و دیگران دارای مشکلاتی می‌باشند و این مشکلات ناشی از عللی است که گاه ساده و رفع آن بسهولت امکان پذیر است و گاه علل آن متعدد و پیچیده است و رفع آن نیاز به برنانه‌های پیگیر و جامع دارد. پاره ای از این نوع مشکلات خلقیات ناپسندی است که گاه جنبه ی ناخوشی و مرضی بخود می‌گیرد که حسین بیرجندی در کتاب مشاوره و راهنمایی در تعلیم و تربیت اسلامی‌به تعدادی از این خلقیات ناپسند و احادیث مربوط به آن اشاره کرده است که در زیر برخی از آنها را نقل می‌کنیم.

1- حسد: برای نشان دادن اثرات سوء حسد به ذکر چند حدیث از حضورت علی (ع) درباره ی حسد و تأثیر آن در بدن بسنده می‌کنیم:

حسد بدن حسود را مثل موم در برابر حرارت آب می‌کند. (غرر صفحه 33)

حسود برای همیشه ناخوش و علیل است. (غرر صفحه 28)

2- خشم: علی (ع) فرموده اند:

خشم شدید چگونگی گفتار را تغییر می‌دهد و اساس استدلال را بهم می‌ریزد، تمرکز فکر را از میان می‌برد و فهم آدمی‌را پراکنده می‌سازد. (سفینه جلد 2 «غضب» صفحه 320)

خشم را فرمان بردن سبب پشیمانی و سرکشی است. (ترجمه غرر و درر جلد 2، 43/47)

3- حیا صفتی مخصوص بشر است که در صورتیکه به اندازه اعمال شود بسیار پر ارج و ارزنده است ولی چنانچه از حد متعادل بگذرد و شخص از احقاق حق و یا عرضه ی مطالب لازم خوددارای کند وضعف نفس نشان دهد بسیار مذموم است.

رسول اکرم می‌فرمئد:

حیا برد و قسم است یکی حیاء عقلانی و آن دیگر حیاء احمقانه حیاء عقلانی ناشی از علم دانش است و حیاء احمقانه عبارت از جهل و نادانی است. (کافی جلد 2 صفحه 106)

4- بدبینی:

حضرت علی علیه السلام می‌فرماید:

کسانی که همه چیز و همه کس را به چشم تردید و بدگمانی نگاه می‌کنند همواره علیل و بیمارند. (غرر الحکم صفحه 29)

5- کینه توزی:

حضرت علی (ع) فرمود: حسد جسم را فرتوت وفانی می‌کند و کینه توزی آدمی‌را افسرده می‌کند و سرانجام همه چیزش را برباد می‌دهد .(غررالحکم صفحه 6)

 

 

6- تکبر و خودپسندی:

امام باقر (ع) فرمود: در دل هیچ انسانی کبر وارد نمی‌شود مگر آن که عقلش بهمان اندازه ناقص می‌شود، خواه کم باشد یا زیاد. (سفینه البحار «کبر» صفحه 460)

خودپسندی ریشه نادانی است. (ترجمه غرر و درر 403/1)

7- داشتن توقعات بیجا و از خود راضی بودن:

علی (ع) فرموده است: تمنای تمجید نابجا از مردم داشتن ابلهی و حماقت است (غرر الحکم صفحه 470)

کسی که از خود راضی و خویشتن پسند باشد، غضب کننده به وی بسیار خواهد بود.(نهج البلاغه کلمه ی 6)

8- حریص:

حرص و آز صفات ناپسندی هستند که موجب ناراحتی‌ها و تزلزل روانی و مشکلات اجتماعی می‌گردد. امام صادق علیه السلام در این باره می‌فرماید:

انسان حریص از دو خصلت محروم و ملازم دو خصلت است: چون قانع نیست از آسایش و راحت محروم است و چون به قضای الهی راضی نیست فاقد یقین است. (سفینه، «حرص» صفحه 244)

9- ناامیدی و یأس:

حیات هر فرد منوط به یأس و ناامیدی موجب تقلیل در کوشش و فعالیت است. علی (ع) می‌فرماید: ناامیدی یار خود را می‌کشد. (ترجمه غرر جلد 2، 19/61)

10- عبوس و اخمو بودن صفتی ناخوشایند و موجب تنفر و انزجار دیگران است بنابراین افراد اخمو را باید به اهمیت بشاشت و گشاده رویی در موفقیت‌های اجتماعی توجه داد تا نسبت به تغییر روحیه خود تشویق شوند.

11- مقصود از اعتماد به نفس این است که هر فردی در تأمین سعادت مادی و معنوی خود، به خویشتن تکیه کند، به اداره و عمل خود متکی باشد و هرگز دیگران را تکیه گاه امید و سعادت خود قرار ندهد.عده ای اصطلاح اعتماد به خدا یا توکل برخدا را مناسب می‌دانند و منظور آن است که انسان باید بر خدا توکل کرده و به غیر او اعتماد نکند و کلیه امور خود را به خدا واگذار کند. بهرحال امید بستن به دیگران و تکیه بر غیرخدا مذموم و حاکی از ضعف نفس و ایمان است. بنابراین بایستی با طرح برنامه‌های تربیتی مناسب طوری دانش آموز را بار آورد که تکیه گاهش فقط قادر متعال باشد.

امام صادق (ع) می‌فرماید: عزت و شرف مؤمن در این است که از دیگران مأیوس باشد و از آنچه در دست مزدم است قطع امید نماید. (کافی جلد 2 صفحه 148)

نکاتی در مورد راهنمایی دانش آموزان در جهت بهداشت روانی:

در مدارس دانش آموزانی وجود دارند که دارای خلقیاتی ناپسند و یا مشکلات رفتاری می‌باشند که چنانچه نسبت به راهنمایی و درمان آنان اقدام نگردد و این خصیصه‌ها در آنان عمیق و مزمن شده و اصلاح آنها در سنین بزرگسالان با اشکال مواجه می‌گردد. بنابراین معلمان و مشاوران باید به نکاتی نیز در درمان اینگونه افراد توجه کنند:

1- معلمان و مشاوران باید علاوه بر توجه به مسائل آموزشی، گفتار و کردار دانش آموزان را بدقت مشاهده کنند و دانش آموزانی را که رفتارهای غیرعادی از خود نشان می‌دهند شناسائی نموده و مورد مطالعه قرار دهند و در نظر داشته باشند که اینگونه افراد کسانی هستند گرفتار، که نیاز به کمک دارند.

امام موسی بن جعفر (ع) در این باره می‌فرماید: کمک به ناتوان بهترین صدقه است.

(اداره کل ارشاد اسلامی‌وزارت ارشاد اسلامی‌سالنهای 1362)

2- بیشتر دانش آموزانی که دارای رفتارهای غیرعادی و صفات ناپسند می‌باشند حل مشکل آنان نیز به درمانهای کلینیکی و تخصصی ندارد، بلکه مشکلات اکثر اینگونه دانش آموزان با اجرای طرح‌های تربیتی هماهنگ از طرف پدر، مادر و کارکنان مدرسه رفع و اصلاح می‌گردد. بنابراین با مشاهده و یک بار دزدی و یا چند مورد دروغ و شرارت نباید دانش آموز را  فردی مریض و غیرقابل علاج از طریق تربیت دانست بلکه باید در نظر داشت که بیشترین افراد با برنامه‌های پرورشی قابل اصلاح می‌باشند. امام صادق علیه السلام در این باره می‌فرماید: زنازاده از راه تربیت به کار و فعالیت وادار می‌شود، اگر اعمالش نیکو و خیر بود پاداش خوب داده می‌شود اگر به شر و بدی عمل کرد به بدی مجازات می‌شود. (سفیسنه «زنی» صفحه 560)

3- به دانش آموزانی که دارای صفات ناپسند می‌باشند بایستی اطلاعات لازم داده شود. چه بسا این برنامه در صورتی که ماهرانه اجرا گردد موجبات راهنمایی این افراد را فراهم ساخته آنان را در مسیر صراط مستقیم قرار دهد.

4- یکی از خصایصی که می‌تواند دانش آموز را در غلبه بر ضعف‌های روانی کمک کند قدرت اراده است. بنابراین با تدارک برنامه‌های سنجیده بایستی در تقویت نیروی اراده ی دانش آموزان کوشش نمود تا آنان بتوانند دور از هرگونه اضطراب و دودلی بسیاری از مشکلات رفتاری و روانی خود را حل نمایند.

امام صادق علیه در مورد نیت و اراده ی قوی می‌فرماید:

در موردی که نیت و اراده ی آدمی‌قوی باشد بدن دچار ضعف و ناتوانی نمی‌گردد

(وسائل جلد 1، باب استحباب، نیه الخیر ص 7)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شناخت درماني

براي ايجاد تعديل يا تغيير شخصيت و رفتار افراد ، ضروري است ابتدا در تعديل يا تغيير افكار و گرايش هاي فكري آن ها اقدام شود ؛ چرا كه رفتار انسان تا حد زيادي تحت تأثير افكار و گرايش هاي او قرار دارد . به همين دليل ، هدف اساسي روان درماني تغيير نوع تفكرات بيماران رواني و مراجعان درباره خودشان و مشكلاتي است كه از مقابله با آنها عاجزند و همين امر موجب اضطرابشان شده است . با تغيير افكار بيمار رواني در اثر مشاوره و درمان ، وي در برابر مشكلات و حل آنها توان مي گردد و غالباً پس از درمان متوجه مي شود مشكلاتي كه در گذشته سبب اضطراب و بيماري اش مي شدند ، به گونه اي كه او تصور مي كرد ، حائز اهميت نبوده و در واقع ، دليل موجّهي براي اضطراب شديد او وجود نداشته است . اساساً « يادگيري » عملي است كه در جريان آن ، افكار ، گرايش ها ، عادت ها و رفتارهاي انسان تعديل مي شوند و تغيير مي يابند . كار مشاور در اصل ، تصحيح يادگيري نادرست گذشته است كه بيمار در جريان آن ، با افكار اضطراب انگيز مواجه بوده است . مُراجع روش هاي مشخصي از رفتار دفاعي را ، كه به واسطه آنها از روبرو شدن با مشكلات فرار كرده است ، مي آموزد و از شدت اضطرابش كم مي شود . مشاور مي كوشد افكار مُراجع  را تصحيح كند و او را وادارد كه به خود  و مردم و مشكلات خويش با ديدي واقع بينانه و درست بنگرد و به جاي فرار از مشكلات ، با آنها مقابله كند و همچنين به جاي ادامه دادن حالت درگيري رواني – كه ناشي از عجز در حل مشكلات است – در جهت حلّ آن ها بكوشد . اين تغيير نگرش نسبت به خود ، مردم و زندگي ، مُراجع را در مقابله با مشكلات و حل آن ها توانا مي سازد و به اين صورت ، از درگيري رواني و اضطراب ، رهايي مي يابد و اين موضوع معمولاً باعث نشاط و طراوت زندگي بيمار مي گردد . اكنون درمانگري و مشاوره مذهبي با توجه به عقايد يهوديت و مسيحيت و بودايي ، در جهان در حال رشد و توسعه مي باشد . اما درمانگري و مشاوره بر اساس آموزه هاي متعالي مكتب متعالي اسلام كمتر مورد توجه قرار گرفته و كار تحقيق جدّي در اين زمينه انجام نشده است . اين در حالي است كه در اسلام روش هاي متعدد درمانگري از جمله شناخت – درمانگري و رفتار – درمانگري وجود دارند كه با ذاستفاده از آن ها ، مي توان بسياري از مسائلي را كه فنون و روش هاي مشاوره قبلي درباره آن ها غيرمؤثرند ، حل كرد .

در مورد اينكه آيا نظام مشاوره در اسلام وجود دارد يا خير ، دو ديدگاه اساسي وجود دارد :

الف . يك نظر آن است كه نظام مشاوره اي اسلامي وجود  دارد كه بايد آن را از متون ديني استخراج كرد

ب . نظر ديگر اين است كه اسلام خود متكفّل مبناي علمي مشاوره نيست ، ولي مي توان نظام مشاوره اسلامي با توجه به پيش فرض هاي دين تأسيس كرد .

به دليل آنكه اسلام مكتب هدايت است و هدايت محور اصلي كار مشاوره ، بايد گفت : براي آن نظامي وجود دارد كه بايد كشف شود ، چرا كه دين براي حل مشكلات و رفع موانع و شكوفايي استعدادهاي آدمي ، راه هايي پيشنهاد مي كند كه مشاوره هم غير از اين نيست . از اين رو ، مي توان از يك نظام روان درمانگري اسلامي سخن گفت كه در آن ، آموزه هاي مكتب انسان گرايي و اسلام تلفيق شده اند و البته مكتب اسلام اصل و محور آن به حساب مي آيد . تعاليم بلند اسلام ، چه از جنبه نظري و چه از جنبه عملي ، داراي اصول و روش هايي هستند كه در بعضي موارد ، اين روش ها قابل انطباق با نمظريه هاي مشاوره مي باشند و يافته هاي علمي را ، كه منطبق با عقل باشند ، مي پذيرد .

 

 


 

نتیجه گیری

از آنجا که دین اسلام یک دین کلی است و در مورد همه ی جنبه‌های مختلف زندگی بشری اصولی کلی را مطرح کرده است در زمینه بهداشت روانی و مسائل روان شناختی نیز مطالبی از طریق احادیث و روایات و قرآن به ما رسیده است که نیاز به تحقیق بیشتر در این زمینه دارند. تا بتوان از این گنجینه غنی نهایت استفاده را کرد. و به صرف تبلیغ برخی غرض ورزان در مورد دور بودن این مطالب از تجربیات علمی‌بشری نباید دست از تحقیق در این زمینه کشید.


 

منابع و مأخذ:

انجمن مشاوره ی ایران . بیانیه مورخ 5/7/1377، تهران: انجمن مشاوره ایران، 1377

حسینی، بیرجندی، سیدمهدی، مشاوره و راهنمایی در تعلیم و تربیت اسلامی، تهران: انتشارات امیرکبیر، 1375

حسینی بیرجندی، سیدمهدی، تهران، انتشارات رشد، 1375

مطهری، محمدرضا،ف مشاوره و راهنمایی از دیدگاه اسلام، مرکز انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی‌حوزه علمیه قم، 1379، ص 176-170

شفیع آبادی – عبدالله – فنون و روشهای مشاور ه ص 58-57

 

 [1]  http:noorportal.net

[2]  راهنمایی و مشاوره در تعلیم و تربیت اسلامی، حسینی

[3] حسینی، راهنمایی و مشاوره تحصیلی:: موضوعات مرتبط: مقالات مشاوره

نوشته شده توسط عباس امان الهی نظرات در شنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۸۸ و ساعت 12:14


کتاب های مشاوره و روان شناسی
                                                                                                                                                  وابسته به انتشارات رشد

ردیف

نام کتاب

نویسنده / مترجم

قیمت به ریا ل

1

104 فعالیت سازنده

آلنا جونز / میترا محمدی

30000

2

آسیب شناسی حجاب

مهدی مهریزی

9000

3

آموزش ترک سیگار

لوری استوک ، آنیتا ماکزیمین / شهلا یاسایی

23000

4

اثر بازیهای ویدیویی و رایانه ای بر کودکان

بری گانتر / حسن پور عابدینی نایینی

 35000

5

اساطیر مشرق زمین

جوزف کمبل / علی اصغر بهرامی

زیر چاپ

6

استاد پیر

لائوتزو ، تائوته چینیگ / دکتر سید مهدی ثریا

زیر چاپ

7

اسلام در کنار داغدیدگان

شهید ثانی / دکتر سید محمد باقر حجتی

45000

8

اعتماد به نفس برتر

گیل لیندل فیلد / حمید اصغری پور ، نگار اصغری پور

45000

9

افسردگی (پرسشهایی که دارید و پاسخهایی که بدانها نیازمندید)

ساندرا سالماز / میر مجید خلخالی زاویه

15000

10

امام موسی صدر امید محرومان

عبدالرحیم اباذری

22000

11

اندرزنامه (بازخوانی کامل شاهنامه به نثری روان و امروزین)

جواد نوشین

50000

12

انسان ها و بیگانگان

پیمان اسماعیلیان خامنه

27000

13

ایجاد انگیزه در کودکان

الیزابت هارتلی ، بروئر / احمد ناهیدی

42000

14

اینگونه می توانید (چگونه به خواسته هایتان برسید)

دکتر پال هاوک / دکتر ناصر بلیغ

11000

15

بهداشت بلوغ دختران

معصومه علی محمدیان

8000

16

بازی های خلاق (365 بازی خلاق)

شیلا الیسون ، جودیت گری/ لیلا انگجی

33000

17

بیش فعالی (کمک به کودکان و نوجوانان حواسپرت و بی قرار)

پاتریشیا اُ. کویین / دکتر حمید علیزاده

12000

18

پایان ابدیت

ایزاک آسیموف / پیمان اسماعیلیان خامنه

30000

19

تار و پود حیات

فریتیوف کاپرا / پیمان اسماعیلیان خامنه

32000

20

تبدیل شکست ها به موفقیت

گیل لیندل فیلد / نادیا زکالوند

46000

21

تپش گرم حیات (سلامت تن و روان با تمرین های بیوانرژتیک)

الکساندر لووَن ، لسلی لووَن / پریوش صفائی

16500

22

چگونه خود را باور کنیم؟

گیل لیندل فیلد / لاله دهقانی

33000

23

چه احساسی دارم!

لیندزی لگهورن / دکتر حمید علیزاده

10000

24

جنگ با روبات ها

پیمان اسماعیلیان خامنه

30000

25

حال برتر

گیل لیندل فیلد / دکتر الهه میرزایی

22000

26

درباره عشق

خوزه اورتگایِ گاست / سید مهدی ثریا

12000

27

درخت کوچولو

جویس س. میلز / دکتر حمید علیزاده

3500

28

درمقابله با حوادث طبیعی چه کنیم؟

بانی اس. مارک ، آویوا لیتون / دکتر حمید علیزاده

8000

29

دوراهی های زندگی

مهدی مهریزی

7000

30

دیروز گریستم (درس هایی از زندگی و عشق ورزیدن)

اییانلا ونزنت / منصوره وحدتی احمدزاده

زیر چاپ

31

راه بی پایان

الیزابت کوبلر راس / صدیقه ابراهیمی فخار

3500

32

روان شناسی پول

آدریان فرنهایم ، مایکل آرگایل / شهلا یاسائی

45000

33

روان شناسی فراموشکاری

کریستوفر مارتین ، کاترین آر. گیل / نیسان گاهان

11000

34

زبان اشکها

جفری ای. کاتلر / طاهره جواهرساز

16000

35

زلف عالم آرا (رموز عارفانه در شعر فارسی)

دکتر محبتی

14000

36

زندگی با همسر کج مدار (راهنمای سازگاری زناشویی برای زنان)

نانسی گود / فروزنده داورپناه

27000

37

سلسله درسهای تفکر

ادوارد دوبونو / مرجان فرجی

40000

38

شکست در کویینتا

استانیسلاولِم / پیمان اسماعیلیان خامنه

29000

39

فعالیت های آرامش بخش

رابرت اپستاین / حمیده جعفریزدی ، زهرا دهقانی

37000

40

فرهنگ تلمیحات

آبراهام ه. لاس ، دیوید کرمیجیان ، روت م.گلداستاین / زهره محمدی یگانه

30000

41

قصه گویی

آرتور روشن / بهزاد یزدانی ، مژگان عمادی

24000

42

مقدمات فلسفه

نیگل واربرتون / بهجت عباسی

20000

43

قصه عشق (نگرشی تازه به روابط زن و مرد)

دکتر رابرت جی. استرن برگ / علی اصغر بهرامی

30000

44

کمکم کن غمگینم (درمان افسردگی در کودکان و نوجوانان)

دیوید فاسلر ، لین اس. دومیس / نسرین پارسا

25500

45

مرگ ایوان ایلیچ و خاطرات یک دیوانه

لئو تولستوی / علی اصغر بهرامی

8500

46

مناجات

سید مهدی شجاعی

5000

47

منطقه مصیبت زده شهر

جی جی. بالارد / علی اصغر بهرامی

14000

48

من و استاد و عشق ...

مچ البام / صدیقه ابراهیمی فخار

زیر چاپ

49

هر کودکی می تواند خوابیدن بیاموزد

آنت کاست زان / شیده کرمانشاهانی

زیر چاپ

50

هر کودکی می تواند رفتار صحیح بیاموزد

آنت کاست زان / شیده کرمانشاهانی

17000

51

همه چیز فرو می پاشد

چی نوا آچی بی / علی اصغر بهرامی

14000

52

وسوسه عاشقی (بررسی تحول مفهوم عشق درفرهنگ وادبیات ایران )

دکتر محمد دهقانی

33000

53

مثبت اندیشی و مثبت گرایی کاربردی

فرید براتی سده / افسانه صادقی

33000

54

مقابله بالکنت (سرگذشت دانشمندی که خود دچار لکنت است)

فردریک پمبرتن موری / سلیمانی ،مهری ، دستجردی ،حیدری

30000

55

احساسات مبهم (کودکان وتشخیص هیجان های متفاوت)

باربا راکین / دکتر حمیدعلیزاده

10000

56

ازصدای خودم خوشم نمی یاد (کودکان وعزت نفس )

مارسلاباکور وینز، جیل نایمارک / دکتر حمیدعلیزاده

10000

57

به من دست نزن (کودکان ومواظبت ازخود)

مارسی ابوف / دکتر حمیدعلیزاده

10000

58

چقدر توخوبی (کودکان و مهارتهای اجتماعی )

ماری جوری وایت پلگرینو / دکتر حمیدعلیزاده

10000

59

دایی جون رفته بهشت (کودکان و داغدیدگی )

ماری جوری وایت پلگرینو / دکتر حمیدعلیزاده

10000

60

لونا وعینکش (کودکان و عینک زدن )

شرلی دی / دکتر حمیدعلیزاده

10000

61

نمی خواهم حرفشو بزنم (کودکان و جدایی والدین )

جینی فرنتس رنسوم / دکتر حمیدعلیزاده

10000

2

ایدز- پیدایش ، نشانه ها، انتقال ، پیشگیری و امید درمان

جان هابلی / علی غفاری

20000

63

تیبی تلاش می کند(کودکان و انگیره برای تلاش )

شارون وارنی یوزمن / دکتر حمیدعلیزاده

12000

64

درخت کوچولو (کودکان دارای مشکلات جسمانی )

جویس ، س ، میلز / دکتر حمیدعلیزاده

3500

    ساختمان مرکزی : خ انقلاب – خ دانشگاه – خ شهدای ژاندارمری – شماره  41   تلفن : 66404406

فروشگاه : خ انقلاب  - روبروی در اصلی دانشگاه تهران – شماره 1366قدیم       تلفن : 66498386     دورنگار:66497181 

WWW.ROSHDPUBLICATION.COM

 :: موضوعات مرتبط: کتاب های مشاوره و روان شناسی

نوشته شده توسط عباس امان الهی نظرات در شنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۸۸ و ساعت 11:55


لیست کاتب های روان شناسی و مشاوره

 

 کتاب های انتشارات رشد

ردیف

نام کتاب

نویسنده / مترجم

قیمت به  ریال

1

آدم سازی در روانشناسی خانواده

ویرجینیا ستیر /  دکتر بهروز بیرشک

60000

2

آسیب شناسی روانی (ویرایش جدید با تجدید نظر و اضافات)

دکتر سعید شاملو

40000

3

آسیب شناسی عضوی مغز و آزمون بندر گشتالت

ماری لوئیز مارلی / دکتر حبیب ا... قاسم زاده و اکرم خمسه

12500

4

آمار در علوم تربیتی و تربیت بدنی

لوئیس کوهن ، میشل هالیدی / دکتر علی دلاور

44000

5

آموزش مهارتهای ارتباط زناشویی

شراد میلر و فیلیس میلر / فرشاد بهاری

20000

6

آموزش ایمن سازی در مقابل استرس

دونالد مایکنبام / دکتر سیروس مبینی

25000

7

آموزش ریاضی به کودکان دبستانی ج (1)

امان ا... صفوی

زیر چاپ

8

آموزش ریاضی به کودکان دبستانی ج (2)

امان ا... صفوی

زیر چاپ

9

آموزش ریاضی به کودکان دبستانی  (1) و  (2) تکجلدی

امان ا... صفوی

زیر چاپ

10

آموزش ریاضی به کودکان دبستانی

دکتر دزموند برومز، گلنروی کامبرباچ، آگاتا جیمز، دکتر آزموند پتی / دکتر محمدرضا کرامتی

45000

11

آموزش عمومی برای پیشگیری از اعتیاد

سازمان ملل متحد – یونسکو / دکتر محسن دهقانی

5000

12

آموزش و پرورش تطبیقی

دکتر علی محمد الماسی

30000

13

آموزش و پرورش تطبیقی

دکتر محمد علی فرجاد

زیر چاپ

14

آموزش و درمان معلولین

ماروین روزن ، جرالد کلارک / دکتر سید علی اکبر میر حسنی

40000

15

آموزش و پرورش کودکان با نیازهای ویژه

پیتر وست وود / شاهرخ مکوند حسینی

21000

16

آموزش روان شناسی ورزشی

گلین س. رابرتس، کوین س. اسپینگ، سینیتال، پمبرتن / دکتر سید کاظم واعظ موسوی، دکتر معصومه شجاعی

زیر چاپ

17

آموزش موثر (روش تدریس کارآمد)

دانیل مویس، دیوید رینولدز / دکتر محمد علی بشارت ، حمید شمسی پور

35000

18

احتمالات و آمار کاربردی در روانشناسی و علوم تربیتی

دکتر علی دلاور

86000

19

اختلالات اضطرابی

هلن کنرلی / دکتر سیروس مبینی

25000

20

اختلالات روان تنی

بنجامین وُلمَن / دکتر بهمن نجاریان ، دکتر محسن دهقانی

12000

21

اختلالات روانی کودکان

پروفسور آلن . اُ. راس / دکتر امیر هوشنگ مهریار

17000

22

اختلالات زبان و گفتار در کودکان

جان آیزنسون / حمید علیزاده

22000

23

اختلال نارسایی توجه / فزون جنبشی

دکتر حمید علیزاده

15000

24

ارزشیابی شخصیت کودکان بر اساس آزمونهای ترسیمی

دکتر پریرخ دادستان

50000

25

ارزیابی و شناخت رفتار درمانی نوجوانان

ژانت. م. زارب / دکتر محمد خدایاری فرد

35000

26

اصول و روشهای راهنمایی و مشاوره (با تجدید نظر و اضافات)

دکتر سید مهدی حسینی بیرجندی

45000

27

اصول روان سنجی و روان آزمایی

دکتر حسن پاشا شریفی

60000

28

اصول و فنون راهنمایی و مشاوره در دوره های تحصیلی

احمد صافی

37000

29

افزایش احترام به خود در کودکان و نوجوانان

الیس پوپ / پریسا تجلی

32000

30

افسردگی (برداشتها و درمان شناختی)

دکتر امیر هوشنگ مهریار

13000

31

افکار پلید (روان درمانی شناختی اختلال های تفکر اسکیزوفرنیایی – وسواسی)

روبرتو لونزینی ، ساندرا ساسارلی / دکتر راحله امانی

16000

32

اقدام پژوهی (طراحی، اجرا، ارزشیابی)

جین مک نیف، پاملا لامکس، جک وایتهید / دکتر محمدرضا آهنچیان

20000

33

انضباط بدون اشک

ردولف دریکورس / مینو واثقی، مریم داداش زاده

19000

34

بازتاب های شرطی

ایوان پتروویچ پاولف / دکتر یوسف کریمی، جواد قهرمانی

40000

35

بازی و رشد کودکان

مری شریدان / فرید براتی، هرمز سنائی نسب، رضا توکلی

16000

36

بحث و یادگیری در گروه (فعالیتهای آموزشی 3)

الیزابت دیون، نویل بِنِت / فروزنده داورپناه

12000

37

برنامه آمادگی شغلی

لیزا رافمن، دایان سوکی نیک، ویلیام بندات / مرجان فرجی

47000

38

بهداشت روانی (با تجدید نظر و اضافات)

دکتر سعید شاملو

50000

39

بهداشت روانی پناهندگان و آوارگان

سازمان جهانی بهداشت WHO / دکتر ضیاء قائم مقام فراهانی

14000

40

بهروز در رختخواب خیس (شب ادراری کودکان)

عباس داورمنش

7000

41

بیماریهای روانی

کراز / دکتر محمود منصور ، دکتر پریرخ دادستان

32000

42

پایان راه (پیرامون مرگ و مردن)

دکتر الیزابت کوبلر راس / علی اصغر بهرامی

48000

43

پرسش و پاسخ درباره لکنت زبان

جمعی از نویسندگان متخصص در لکنت زبان / مهدی دستجردی، فرید مفیدی

11000

44

پرسش کردن در دبستان

ادوارد کنراد راگ و جورج براون / دکتر علیرضا کیامنش، کامران گنجی

25000

45

پرسش کردن در دبیرستان

ادوارد کنراد راگ و جورج براون / دکتر علیرضا کیامنش، کامران گنجی

14000

46

پرورش مهارتهای مشاهده

کاروا آ. کارت رایت و فیلیپ کارت رایت / ولی ا... نعمتی

28000

47

پرورش انگیزه در دانش آموزان

باربارا مک کومبز، جیمز پاپ / صغری ابراهیمی قوام

25000

48

پویایی گروه و مشاوره گروهی

دکتر عبدا... شفیع آبادی

28000

49

تاریخ علم روانشناسی ج (2و1)

ادوین جی. بورینگ / دکتر سعید شاملو

28500

50

تاریخ مختصر تحول تعلیم و تربیت در اسلام و ایران

دکتر علی محمد الماسی

13000

51

تاریخ آموزش و پرورش ایران (از ایران باستان تا سال 1380)

امان ا... صفوی

40000

52

تربیت کودک بدون کتک زدن و لوس کردن

الیزابت کِرَری / نسرین پارسا

30000

53

تربیت سازنده (راهنمای والدین)

تریسی هابیش، آهلین / زهرا دهقانی

زیر چاپ

54

ترک اعتیاد (خود درمانی هدایت شده) راهنمای مراجع

لیندا و مارک سی سوبل / ابراهیم موسوی، دکتر مهران ضرغامی

17000

55

ترک اعتیاد (درمان گام به گام مراجعان) راهنمای مشاور

لیندا و مارک سی سوبل / شهربانو قهاری، دکتر مهران ضرغامی

14000

56

توضیح دادن (فعالیتهای آموزشی 2)

ای. سی. رَگ و جورج براون / فروزنده داورپناه

12000

57

توضیح دادن در دبستان

ادوارد کنراد راگ و جورج براون / دکتر علیرضا کیامنش، کامران گنجی

25000

58

توضیح دادن در دبیرستان

ادوارد کنراد راگ و جورج براون / دکتر علیرضا کیامنش، کامران گنجی

14000

59

تمرین معلمی (کارورزی مدیریت و مشاوره در مدارس و ...)

احمد صافی

20000

60

چه کنیم تا فرزندان خوشبختی داشته باشیم؟

دکتر وین دایر / توران مالکی

82000

61

حرکت درمانی

دانیل دی. آرنهایم، ویلیامز ای. سینکلر / حمید علیزاده

22000

62

حقایقی درباره اختلال وسواس (راهنمای درمان)

پادمال دسیلوا، استانلی راچمان / دکتر رضا شاپوریان

18000

63

خاستگاههای پویایی گروهی

کارترایت، زاندر / دکتر حسین شکرکن

2500

64

خانواده درمانی پایه

فیلیپ بارکر / دکتر محسن دهقانی

زیر چاپ

65

خواهر و برادرهای سازگار(روش های ایجاد سازگاری در فرزندان)

آدل فابر، ایلین مازلیش / سهیلا ابوالهدی

20000

66

خویشتن از هم گسیخته

ر. د. لینگ / دکتر خسرو باقری

8500

67

دردسر هوش پرهام

عباس داورمنش

8000

68

درس نامه روانشناسی

دونالد الدینک هب / حمزه گنجی، جواد قهرمانی

12500

69

درک کودک از جهان

تام باور / سیما اسعدی

2400

70

درمان کامل لکنت

فیلیپ ج. روبرتس / دکتر جمشید پورقریب

34000

71

درمان و توانبخشی اسکیزوفرنیا (راهنمای خانواده ها و مراقبان)

دکتر ضیاء قائم مقام فراهانی، آناهیتا خدابخشی، فرید براتی سده

20000

72

درون پردازی (تئاتر درمانی)

آدام بلانر / دکتر حسن حق شناس ، دکتر حمید اشکانی

20000

73

ذهنی که خود را بازیافت

کلیفورد واتینگهام بیرز / دکتر سید مهدی ثریا

6000

74

راهنمای فرزندپروری موفق

دان دینک میر(پدر) گری مکی، دان دینک میر(پسر) / مجید رئیس دانا

30000

75

راهنمای عملی شناخت درمانی گروهی

مایکل فری / دکتر مسعود محمدی ، دکتر رابرت فرنام

30000

76

راهنمای گام به گام درمان مشکلات زناشویی

ک دانیل اُلیری، هیمن، جانگسما / دکتر سید علی کیمیائی، زهرا باقریان نژاد

56000

77

راهنمای تهیه شرح حال و مصاحبه در روانشناسی بالینی و روان پزشکی

دکتر سعید شاملو

زیر چاپ

78

راهنمای سنجش روانی (2و1)

گری گراث، مارنات / دکتر حسن پاشا  شریفی

250000

79

راهنمای رفتار با کودکان

دکتر هوارد ان. اسلون / حورا صدر

20000

80

راهنمایی و مشاوره تحصیلی و تاریخچه راهنمایی و مشاوره در ایران

دکتر سید مهدی حسینی

66000

81

راهنمایی و مشاوره شغلی و  حرفه ای

دکتر عبدا... شفیع آبادی

60000

82

راهنمای عملی در مشاوره با کودکان

کاترین گلدارد ، دیوید گلدارد / مینو پرنیانی

زیر چاپ

83

راز پوریا

عباس داورمنش

11000

84

رشد شناختی

جان. اچ. فلاول / دکتر فرهاد ماهر

18000

85

رنج بی پایان شهرام (بیماری صرع کودکان)

عباس داورمنش

4500

86

روان درمانی کودک

آلن ای. کزدین / دکتر سعید شاملو ، دکتر پروانه محمد خانی

22000

87

روان درمانی تحلیلی

فرانک آلدو ، مروین هایمن / محمد دهگانپور

23000

88

روان درمانی کوتاه مدت

سول ال. گارفیلد / دکتر سیروس مبینی

55000

89

روان درمانی و معنویت

ویلیام وست / دکتر شهریار شهیدی ، علی شیرافکن

38000

90

روانشناسی اجتماعی (ویراست هشتم)

الیوت ارونسون / دکتر حسین شکرکن

90000

91

روانشناسی اهمالکاری

آلبرت الیس / دکتر محمد علی فرجاد

23000

92

روانشناسی بازی

فرگاس پیتر هیوز / کامران گنجی

70000

93

روانشناسی بالینی (ویرایش جدید با تجدید نظر و اضافات)

دکتر سعید شاملو

55000

94

روانشناسی بالینی کودک

ریچارد جی موریس / محمدرضا نائینیان و همکاران

89000

95

روانشناسی بالینی (مفاهیم ، روشها و حرفه)

ایی، جری فیرس / مهرداد فیروزبخت

150000

96

روانشناسی تربیتی

سوزان بنتهام / دکتر اسماعیل بیابانگرد ، علی نعمتی

40000

97

روانشناسی جنایی ج (1)

دکتر مهدی کی نیا

زیر چاپ

98

روانشناسی موفقیت در محیط کار

جولی هی / مینو پرنیانی

30000

99

روانشناسی درد (رویکرد کنترل و درمان)

رابرت ج. گچل ، دنیس سی. ترک / دکتر اصغری مقدم و همکاران

48000

100

روانشناسی در عمق

ویلهلم رایش / استپان سیمونیان

22000

101

روانشناسی روابط انسانی (مهارتهای مردمی)

رابرت بولتن / حمیدرضا سهرابی با همکاری افسانه حیات روشنایی

48000

102

روانشناسی ژنتیک 2

دکتر محمود منصور ، دکتر پریرخ دادستان

57000

103

روانشناسی سلامت

ادوارد پ. سارافینو / دکتر الهه میرزایی و گروه مترجمان

120000

104

روانشناسی شخصیت مکتبها و نظریه ها (ویرایش جدید با تجدید نظر)

دکتر سعید شاملو

20000

105

روانشناسی شناختی

سولسو / دکتر فرهاد ماهر

زیر چاپ

106

روانشناسی صنعتی و سازمانی

آبراهام ک.کورمن / دکتر حسین شکرکن

80000

107

روانشناسی فیزیولوژیک (1)

نیل ر. کارلسون / دکتر بهمن نجاریان و همکاران

نایاب

108

روانشناسی مرضی (1)

ساراسون / دکتر بهمن نجاریان، دکتر محمدعلی اصغری مقدم، دکتر محسن دهقانی

85000

109

روانشناسی مرضی (2)

ساراسون / دکتر بهمن نجاریان، دکتر محمدعلی اصغری مقدم، دکتر محسن دهقانی

95000

110

روانشناسی مرضی کودک

فیلیپ سی. کندال / دکتر بهمن نجاریان ، ایران داوودی

زیر چاپ

111

روانشناسی یادگیری کودک و نوجوان

دکتر مهرناز شهرآرای

20000

112

روش بحث و مذاکره

دکتر سید مهدی ثریا

20000

113

روشهای تحقیق در علوم تربیتی و رفتاری

جان بست / دکتر حسن پاشا  شریفی ، نرگس طالقانی

55000

114

رویکردی شناختی بر مشکلات یادگیری کودکان

جولی داکرل / عبدالجواد احمدی

10000

115

زمینه روانشناسی هیلگارد (متن کامل – تک جلدی) « شومیز»

اتکینسون / دکتر محمدنقی براهنی و همکاران

220000

116

زمینه روانشناسی هیلگارد (متن کامل – تک جلدی) « گالینگور»

اتکینسون / دکتر محمدنقی براهنی و همکاران

زیر چاپ

117

زناشویی درمانی

فیلیپ اچ. برنشتاین / حسن پور عابدی، غلامرضا منشئی

25000

118

زندگی عاقلانه

آلبرت الیس / مهرداد فیروزبخت

40000

119

سارای لجباز (لجبازی کودکان)

عباس داورمنش

7500

120

سازگاری با تغییرات زندگی

درک راجر / دکتر بهمن نجاریان ، ایران داوودی

17000

121

سازمان و اداره امور مدارس

احمد صافی

  زیر چاپ

122

سنجش علائم و نشانه های اختلالات روانی

دکتر هاراطون داویدیان، دکتر داوود شاه محمدی

12000

123

سنجش و یادگیری در دبستان

ادوارد کنراد راگ / دکتر علیرضا کیامنش، کامران گنجی

20000

124

سنجش و یادگیری در دبیرستان

ادوارد کنراد راگ / دکتر علیرضا کیامنش، کامران گنجی

14000

125

سوال کردن (فعالیتهای آموزشی 1)

ای. سی. رَگ ، جورج براون / فروزنده داورپناه

12000

126

شناخت طبیعت انسان

آلفرد آدلر / طاهره جواهرساز

  زیر چاپ

127

طبقه بندی هدفهای پرورشی

بنجامین اس. بلوم / دکتر علی اکبر سیف، خدیجه علی آبادی

زیر چاپ

128

عاقلان در جای دیوانگان

دیوید روزنهان / دکتر یوسف کریمی

15000

129

عقب ماندگی ذهنی (تعریف، طبقه بندی و سیستم های حمایت)

انجمن آمریکایی عقب ماندگی ذهنی / دکتر فرهاد ماهر

18000

130

علم النفس – روان شناسی از دیدگاه دانشمندان مسلمان

دکتر محمد عثمان نجاتی / دکتر سعید بهشتی

55000 

131

غلبه بر وسواس

راپاپورت، دکتر لی بائر / مسعود محمدی، لیلا کوهی، محمد دهگانپور

46000

132

غلبه بر نوسانات خلقی

جن اسکات / دکتر سیاوش جمالفر

زیر چاپ

133

فرزند پروری بی دغدغه

دکتر دیوید هَسلَم / محمد قربانی

55000

134

فروید، دین و یونگ

مایکل پالمر /  محمد دهگانپور / دکتر غلامرضا محمودی

35000

135

فرهنگ روانشناسی DICTIONARY OF PSYCHOLOGY

ARTHUR S. REBER

زیر چاپ

136

فرهنگ شیوه های رفتار درمانی

مایکل هرسن / دکتر فرهاد ماهر ، دکتر سیروس ایزدی

40000

137

فنون خانواده درمانی

سالوادور مینوچین ، اچ. چارلز فیشمن / فرشاد بهاری ، فرح سیا

70000

138

فوبی

پروفسور دانلد گودوین / دکتر نصرت ا... پورافکاری

  زیر چاپ

139

قصه گویی، اهمیت و راه و رسم آن

مصطفی رحماندوست

زیر چاپ

140

کاربرد  روان درمانی (ویرایش جدید با تجدید نظر و اضافات )

دکتر سعید شاملو

55000

141

کاربرد شناخت درمانی در اختلال های شخصیت (راهنمای درمانگران)

کیت. م. دیویدسون / دکتر گیتی شمس

19000

142

کنترل کلاس

دیوید فونتانا / ساده حمزه

24000

143

کودکان استثنایی

هالاهان ، کافمن / دکتر فرهاد ماهر

120000

144

کودک خوش بین

مارتین سلیگمن / فروزنده داورپناه

 65000 

145

مبانی اجتماعی بیماریهای روانی

دیمون کوکرین / دکتر بهمن نجاریان ، فرید براتی سده

7000

146

مبانی نظری و عملی پژوهش در علوم انسانی و اجتماعی (ویرایش جدید)

دکتر علی دلاور

75000

147

مدارس بدون شکست

ویلیام گلاسر / ساده حمزه

24000

148

مدیریت کلاس در دبستان

ادوارد کنراد / دکتر علیرضا کیامنش ، کامران گنجی

18000

149

مدیریت کلاس در دبیرستان

ادوارد کنراد / دکتر علیرضا کیامنش ، کامران گنجی

27000

150

مراقبت از نوجوانان

دونالد. اِی. گریدانوس / دکتر پوریا صرامی ، دکتر بزرگمهر مطهری

45000

151

مردم در سازمانها

ترنس آر میچل / دکتر حسین شکرکن

65000

152

مردم شناسی و روانشناسی هنری

دکتر جابر عناصری

13000

153

مشاوره ناشنوایان (فرازها و فرودها)

ماریان کورکر / گیتا موللی

22000

154

مشاوره با کودکان

چارلز ل. تامپسون، لیندا اب. رودلف / جواد طهوریان

70000

155

مشاوره با معتادان

جودیت آ. لوئیس، روبرت ک. دانا، گریگوری آ. بلونیس / ابوالفضل خادمی ، دکتر رسول روشن

40000

156

مشاوره، نظریه ها و کاربرد

ریکی ال. جورج ، ترزاس کریستسانی / محسن حاجیلو ، رضا فلاحی

52000

157

مشاوره گروهی با کودکان داغدیده (کتاب راهنما برای اداره کننده گروه)

بت هاسل ، جین مارنوچا / دکتر نسترن ادیب راد

12000

158

مشاوره گروهی با کودکان داغدیده (کتابچه کار کودک)

بت هاسل ، جین مارنوچا / دکتر نسترن ادیب راد

8000

159

مشق بدون اشک

لی کانتر / مجید رئیس دانا

33000

160

مصاحبه تشخیصی

مایکل هرسن / دکتر سعید شاملو ، دکتر محمدرضا محمدی

77000

161

مقابله با افسردگی و شیوه های درمان آن

بلک برن / دکتر گیتی شمس

25000

162

مقدمه ای بر اصول توانبخشی معلولان

عباس داورمنش –  فرید براتی سده

30000

163

مقدمه ای بر ژنتیک بیماریهای روانی

مینگ تس وانگ و راندل واندرمی / علی فرازمند

6000

164

من کیستم؟ (روش های موثر برای خودشناسی)

فیلیپ برنارد / منصوره وحدتی احمدزاده ، دکتر اسماعیل ابراهیمی

37000

165

موفقیت در تربیت فرزندان  (با رویکرد عقلانی – عاطفی، الیس)

پل هاک / حسین صیفوریان، محمد طاهر ریاضی ارسی

30000

166

مهار استرس در معلمان

کریس کی ریاکو /  منصوره وحدتی احمدزاده

31000

167

مهارتهای اجتماعی در ارتباطات میان فردی

اون هارجی / خشایار بیگی، مهرداد فیروزبخت

50000

168

نظریه های رشد

ویلیام کرین / دکتر غلامرضا خوی نژاد ، دکتر علیرضا رجائی

95000

169

نظریه های روان درمانی

جیمز او. پروچاسکا ، جان. سی. نورکراس/ یحیی سیدمحمدی

110000

170

نقاشی کودکان

ل. کرمن / پریرخ دادستان ، محمود منصور

35000

171

نوجوان در خانواده درمانی

ژوزف میکوچی / فریده همتی

42000

172

نیازهای کودکان (دورنمای فردی)

میاکلمر پرینگل / جواد شافعی مقدم ، نیره ایجادی

30000

173

نیلوفر باغچه ما

عباس داورمنش

15000

174

واقعیت و خیال در روانشناسی

هانس یورگن آیسنگ / دکتر محمد نقی براهنی ، نیسان گاهان

زیر چاپ

175

والدین موثر ، فرزند مسئول

دان دینک میر / مجید رئیس دانا

25000

176

والدین و فرزندان زیر شش سال

دان دینک میر / مجید رئیس دانا

44000

177

وسواس

جانات ب.بگریسون / امیر هوشنگ مهریار

زیر چاپ

178

هدفهای رفتاری برای تدریس و ارزشیابی

نرمان ای. گرونلند / امان ا… صفوی

8000

179

هفت عادت خانواده های کامروا

استفان آر. کاوی / دکتر داوود محب علی ، شاهرخ مکوند حسینی

77000

180

هنر سخنرانی (مهارتهای عملی فن بیان)

استفن ای. لوکاس / ساده حمزه ، باباطاهر علیزاده

90000

181

هنر قصه گویی خلاق

جک زایپس / مینو پرنیانی

45000

182

هوش هیجانی

دانیل گُلمن / نسرین پارسا

70000

183

مهارت های موفقیت نوجوانان (آماده شدن نوجوانان برای ورودبه دنیای واقعی)

چاد فاستر/ لادن شریعت زاده جنیدی

20000

184

راهنمای رفتار با نوجوانان

مایکل پاپ ورث / نیسان گاهان

30000

185

ده اصل ثابت فرزند پروری

لارنس اشتاینبرگ / مهرنوش عابر

40000

186

درمان  شناختی  (فنون و نکات اصلی )

دکتر محسن دهقانی / آناهیتا گنجوی

48000

187

راهنمای جامع  پزشکی (برای معلمان دبستان ها ومربیان مهدکودک ها)

دکتر دلورس م . هافمن / کارن لی فونتاین / برنارت ک .پرایس / دکترپوریاصرامی فروشانی

80000

188

خانواده های آسیب زا(خانواده .فرزندویروزمشکلات )

مارک آر. دادز/ محمد دهگانپور / دکتر مسعود محمدی

25000

189

کنترل فشار روانی

جرالد. اس . گرینبرگ / دکترمحسن دهقامی / دکتر بهمن نجاریان / دکترعلی شیرافکن / دکترسامک خدارحیمی

90000

190

مبانی  ارزیابی عصب – روانشناختی

نانسی هبن / ویلیام میلبرگ / دکتر حسن  حق شناس

50000

191

مقدمات  مشاوره

لئونارد آستین / امیر خطیبی

60000

192

مقدمات راهنمایی ومشاوره (مفاهیم و کاربردها باتجدیدنظرواضافات)

دکتر عبدالله شفیع آبادی

25000

193

اختلال کم توجهی / بیش فعالی در بزرگسالان

پروفسور پل اچ وندر / دکتر پوریاصرامی فروشانی

70000

194

اصول کلی روان شناسی گشتالت

دکتر رضاشاپوریان

22000

195

تنیدگی یا استرس ( بیماری جدید تمدن )

استورا – دکتر پریرخ دادستان

44000

196

راه های نودر روانکاوی

کارن هورنای / دکترسعیدشاملو

35000

197

روان درمانی  نوجوانان

آرتورای جانگسما، ال،مارک پیترسون ،ویلیام پی مک اینیز/ حمیدرضاآقامحمدیان ،دکترسیدعلی کیمیایی

40000

198

زمینه مشاوره و راهنمایی شومیز

رابرت گیبسون ، ماریال میشل / دکترباقرثنایی ، احمدی ،حسینیان ، علاقه بند

88000

199

غلبه برافسردگی

پاول گیلبرت / سیاوش جمالفر

زیر چاپ

200

روان درمانی کودکان (راهنمای گام به گام درمان مشکلات روانی کودکان )

آرتورای جانگسما، ال،مارک پیترسون ،ویلیام پی مک اینیز/ دکترسیدعلی کیمیایی، احمدامیدوار

65000

201

اصول اساسی یادگیری وشرطی سازی

مایکل دامیان / دکتررضا زمانی / دکترفیروزه طاهرپور

38000

202

تعلیم وتربیت کودکان مبتلا به اختلال کم توجهی بیش فعالی (راهنمای خانه و مدرسه )

پل کوپر/ فینتان ج . اریگان / دکتر ابوالفضل شریعت پناهی

28000

203

روان شناسی دین

دیوید ام . ولف / دکتر محمد دهقانی

150000

204

روش شناسی آزمایشی

لاری بی کریستینس / دکتر علی دلاور

70000

205

مقدمقه روانشناسی

آرنو ویتیک / محی الدین بناب

24000

206

پرورش هوش هیجانی نوجوانان

موریس جی الیاس ... / فیروزه کاوسی

40000

207

خدمات روانی اجتماعی دربلایا

کتی آنجی / سوفیاگاب نیگارد،نیگارد،ماریالوندبرگ /بهمن صدیق ،فریدبراتی سده

30000

208

روان شناسی جنایی (2)

دکتر مهدی کی نیا

زیرچاپ

209

مقابله با گرایش به خودکشی

دیویدرود – توماس جوینز / دکتر مهشیدفروغان

40000

210

زمینه  مشاوره  و راهنمایی گالینگور

رابرت گیبسون ، ماریال میشل / دکترباقرثنایی ، احمدی ،حسینیان ، علاقه بند

100000

211

موفقیت  دراولین سال  تدریس

رابرت ال. وایت /جی . الین وایت – سیدوحیدموسوی داور/اشرف السادات موسوی

20000

212

مدرسه زدایی از جامعه (ضرورت دگرگون سازی نظام آموزش جامعه)

ایوان  ایلیچ / الهه  ضرغام

30000

213

مهارت  های مطالعه در دانشگاه و مدرسه

جیمز اف . شفرد / فریده همتی

80000

214

راهنمایی عملی کنترل درد

دکترمایکل نیکولاس /دکترآلن مولی لوئیس / لویس تان کین - لی بیستون – دکتر محسن دهقانی

40000

 

    :: موضوعات مرتبط: کتاب های مشاوره و روان شناسی

نوشته شده توسط عباس امان الهی نظرات در شنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۸۸ و ساعت 11:54


مطالب پیشین

حذفیات نظریه ها
عضویت در سازمان نظام روانشناسی و مشاوره و دریافت ژروانه اشتغال
کارگاه
پاسداشت مهربانی
کارگاه
نمرات نظریه های ارشد آزاد
کارت عضویت انجمن مشاوره ایران
نمرات مشاوره کودک ورودی 91 امتحانات خرداد 93
نمرات نظریه ها ارشد مشاوره چمران
نمرات نظریه های مشاوره و روان درمانی کارشناسی ارشد مشاوره خانواده چمران
نمرات درس نظریه های مشاوره ارشد علوم و تحقیقات خوزستان
سازگاری پس از طلاق 2
سازگاری پس از طلاق (1)
نمرات نظریه های مشاوره و روان درمانی 1
نمرات نظریه های مشاوره 2
نمرات نظریه های مشاوره و روان درمانی
روز مادر
دل کشیده و دل نوشته
و دل نوشته ای دیگر
دانشگاه شهیدچمران اهوازدربارهلوگوی ماجستجو


پیوند های روزانه
مقالات و پایان نامه های دانشگاه شهید چمران اهواز
مسائل کودکان
زنان

لیست تمام پیوند هاصفحه اصلي | پست الکترونيک | اضافه به علاقه مندي ها | ذخيره صفحه | لينك آر اس اس | طراح قالب

Powered By blogfa.com Copyright © 2009 by amanelahe
Design By : wWw.payamblog.Com